Począwszy od wiosny przyszłego roku tysiące 18-latków będzie miało możliwość bezpłatnego zwiedzania Europy. Komisja właśnie otworzyła zgłoszenia do ostatniej rundy inicjatywy DiscoverEU.
Dostępnych jest łącznie 35 500 biletów. Aby się zakwalifikować, młodzi ludzie urodzeni między 1 stycznia a 31 grudnia 2006 r. muszą najpierw odpowiedzieć na quiz składający się z pięciu pytań na temat UE, a także na dodatkowe pytanie na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Kandydaci zostaną sklasyfikowani na podstawie ich odpowiedzi, a bilety na podróż zostaną rozdane na podstawie tego rankingu. Zaproszenie jest otwarte dla młodych ludzi z Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych z programem Erasmus+, w tym Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Zaproszenie do składania wniosków jest otwarte do 16 października do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego.
Wybrani kandydaci będą mieli możliwość podróżowania po Europie przez okres do 30 dni między 1 marca 2025 r. a 31 maja 2026 r. Mogą albo zaplanować własne trasy, albo zainspirować się istniejącymi, takimi jak „Dobra trasa dla dobrego samopoczucia”, która koncentruje się na zdrowiu fizycznym i psychicznym podczas podróży. Uczestnicy mogą również czerpać inspirację ze Szlaku Kulturowego DiscoverEU – inicjatywy Europejskiego Roku Młodzieży 2022, która łączy różne miejsca kultury z naciskiem na architekturę, muzykę, sztukę piękną, teatr, modę i wzornictwo. Mogą odwiedzić Europejskie Stolice Kultury, obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO , obiekty opatrzone znakiem dziedzictwa europejskiego lub miejsca opatrzone znakiem Access City Award, czyli miasta, które koncentrują swoje wysiłki na zwiększeniu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Oprócz bezpłatnego biletu uczestnicy otrzymają również kartę zniżkową z ponad 40 000 ofertami na transport publiczny, kulturę, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi. Ponadto agencje narodowe programu Erasmus+ organizują przed wyjazdem spotkania informacyjne i spotkania DiscoverEU, czyli programy edukacyjne trwające od jednego do trzech dni.
Specjalne wsparcie jest dostępne dla uczestników z niepełnosprawnościami lub ze schorzeniami, zgodnie z ukierunkowaniem programu Erasmus+ na włączenie społeczne. Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU umożliwia organizacjom pracującym z młodymi ludźmi o mniejszych szansach ubieganie się o dotacje, zapewniając uczestnikom dodatkowe wsparcie, takie jak dodatkowe finansowanie i możliwość podróżowania z osobami towarzyszącymi. Podczas gdy DiscoverEU zachęca do zrównoważonego podróżowania koleją, dostępne są specjalne rozwiązania dla młodych ludzi z regionów najbardziej oddalonych, hrabstw i terytoriów zamorskich, obszarów oddalonych i wysp.
Kontekst
Komisja uruchomiła DiscoverEU w czerwcu 2018 r. w następstwie działania przygotowawczego Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest on włączony do programu Erasmus+ na lata 2021–2027.
Od 2018 r. ponad 1,3 mln kandydatów złożyło wnioski o 319 tys. dostępnych biletów. Zapytani o swoje doświadczenia, 93 proc. respondentów twierdzi, że planuje częściej podróżować pociągiem po doświadczeniach z DiscoverEU. Dla wielu był to pierwszy raz, gdy podróżowali bez rodziców lub towarzyszących im dorosłych, a większość stwierdziła, że odczuwali zwiększone poczucie niezależności. Ponad dwie trzecie respondentów stwierdziło, że nie byłoby w stanie sfinansować biletu bez DiscoverEU.
Dzięki doświadczeniu DiscoverEU młodzi ludzie lepiej rozumieją europejskie kultury i historię, a jednocześnie doskonalą swoje umiejętności językowe. Uczestnicy mogą zostać ambasadorami DiscoverEU, aby wspierać tę inicjatywę. Oficjalnagrupa #DiscoverEU na Facebooku, w której młodzi podróżnicy mogą łączyć się i dzielić doświadczeniami i wskazówkami, liczy obecnie ponad 102 000 członków.